CRAFT (CReate A FairyTale) - naša prva mobilnost unutar Erasmus+ projekta

Osnovna škola Koprivnički Ivanec po prvi je puta sudjelovala na mobilnosti unutar Erasmus+ projekta pod imenom CRAFT (CReate A FairyTale). Četvero učenika sedmih razreda i dvoje učenika osmih razreda, uz pratnju četiri učitelja posjetili su O.O.U. Kuzman Josifovski Pitu u Kičevu. Učenici su u razdoblju od 15. do 22. listopada 2023. godine iskusili kako je to biti učenik u Sjevernoj Makedoniji. Kroz niz radionica i aktivnosti mnogo su naučili o makedonskoj kulturi, jeziku, nasljeđu i onom najbitnijem – pričama i legendama.

Svi su učenici po prvi puta letjeli avionom pa sreće, uzbuđenja i nervoze nije manjkalo na letu iz Zračne luke Franjo Tuđman do Međunarodne zračne luke Skopje.

Prvi dan u O.O.U Kuzman Josifoski Pitu obilježen je prigodnim programom sastavljenim od makedonskih pjesama, plesova i priča. Učenici su upoznali osam učenika s kojima su provodili ostatak mobilnosti. Kroz zanimljive radionice upoznavanja, igre i aktivnosti započeta su predivna prijateljstva. Zahvaljujemo se sponzorima koji su donirali autohtone proizvode iz Hrvatske koje smo poklonili našim domaćinima (Koprivničko-križevačka županija, grad Koprivnica, grad Đurđevac, DIF Koprivnički Ivanec).
Drugi je dan bio rezerviran za upoznavanje makedonske Kirilice. Učenici su saznali kako, gdje i zašto je nastala te su naučili koristiti spomenutu. Pisali su i pjesme o legendama gdje su kombinirali tri jezika – hrvatski, makedonski i engleski. Toga su dana učenici posjetili obitelji učenika domaćina te s njima proveli večer u njihovim domovima.
Idući je dan bio rezerviran za oslikavanje zidova škole te razgledavanje Kitino Kale, tvrđave iznad Kičeva uz koju se veže legenda o kraljeviću Marku.
Petoga je dana realiziran posjet Ohridu. Tamo su učenici doživjeli prošlost izbliza: vidjeli su kako se izrađivao papir u drugom stoljeću prije naše ere, kako se tiskaju slike i tekst na Gutenbergovom tiskarskom stroju, te čuli kako se izrađuju ohridski biseri. Posjetili su crkvu sv. Sofije, antički amfiteatar, a u staroj jezgri grada vidjeli su najstarije stablo u Ohridu, platanu koja je prema nekim izvorima stara i više od tisuću godina. Šetnja poučnom stazom uz Ohridsko jezero na prekrasan sunčan dan zaokružila je doživljaj.
Posljednji dan u školi i pretposljednji u Sjevernoj Makedoniji bio je prepun zanimljivosti i emocija. Ujutro je održana radionica kreativnog pisanja na kojoj su učenici zajedno osmislili zanimljive bajke uz pomoć Jenga kockica. Nakon toga posjetili su Manastir sv. Bogorodice Prečiste nedaleko Kičeva i divili se njegovoj ljepoti. Večer je bila rezervirana za predstavljanje legendi u Domu kulture Kičevo te svečanu dodjelu nagrada i diploma.
Nakon oproštaja s ljubaznim domaćinima, sa suznim očima produžili su put glavnog grada – Skoplja. Grad prepun povijesti, glazbe, mirisa, ljudi i naravno, kipova ostavio ih je bez daha. Fotografiranje ispod ogromnog kipa Aleksandra Velikog, kupovanje suvenira na Staroj Ćaršiji i hrana u lokalnim restoranima učinila je povratak u zračnu luku još težim. Umorni, ali prepuni dojmova i bogatiji za jedno divno iskustvo, vratili su se kućama u rano nedjeljno jutro.

objavio: Josip Ferlindeš   datum: 26. 10. 2023.

« Svibanj 2024 »