Paličnjak u gostima kod 6.a razreda

U goste kod 6.a na sat Prirode 11. siječnja 2022. došla je živa mala grančica imenom paličnjak. Učenica 6.a razreda Ema Vrban svojim prijateljima predstavila je svog egzotičnog kućnog ljubimca - paličnjaka.

Paličnjaci su kukci koji imaju izvrsnu sposobnost mimikrije tj. stapanja s prostorom u kojem se nalaze. Oblikom i bojom tijela sakrivaju se od neprijatelja stapajući se s okolinom. Naš posjetitelj na satu prirode izgledao je poput žive male grančice. Ema nam je ispričala da su svi paličnjaci biljojedi. Njezin paličnjak jede listove kupine, maline ili ruže. Paličnjaci dane provode mirujući na grančici ili na lišću. Povremeno se, ako primijete kretnje, počinju ljuljati, kako bi se doimali kao grančica na vjetru te dodatno zavarali grabežljivce, a ponekad se čak prave mrtvima. Noću postaju aktivni i hrane se.

Učenici 6.a su se jako razveselili neobičnom posjetitelju, sa zanimanjem ga promatrali, a oni odvažniji držali ga i u rukama.

Hvala Emi što nam je omogućila da izbliza upoznamo ovog neobičnog kukca.

Marina Salajec, učiteljica prirode

objavio: Ana Ščetarić   datum: 14. 1. 2022.