Upoznali smo marijanska svetišta Molve i Voćin

U sklopu među-školskog projekta „Marijanska svetišta“, učenici 7. razreda naše škole pod vodstvom vjeroučiteljice Marije Šokec, organizirali su drugi online susret 13. svibnja s učenicima Osnovne škole „Mato Lovrak“ iz Nove Gradiške i njihovom vjeroučiteljicom Andrijanom Petrović. Cilj ovog susreta  bio je predstaviti marijansko svetište svoje mjesne crkve.

Naši su sedmaši kroz prezentaciju predstavili marijansko svetište Molve koje se nalazi 20tak km od Kunovca. Današnju crkvu Molvarci su započeli graditi 1853. god., dok se kapela posvećena Blaženoj Djevici Mariji spominje daleke 1501. godine.

Učenici su predstavili čudotvorni kip Majke Božje Molvarske koji potječe iz 15. stoljeća a napravljen je od lipova drveta. Kip se čuva u kapeli koja je sagrađena 1900. godine. Svake godine kip se, u velikoj procesiji, donosi u župnu crkvu za blagdan Velike Gospe (15. 08.) i ostaje u župnoj crkvi do blagdana Rođenja BDM -  Male Gospe 8. rujna kada se ponovno vraća u kapelicu.

Molve su veliko hodočasničko mjesto u kojem se okuplja veliko mnoštvo vjernika na Uskrsni i Duhovski ponedjeljak, a posebno na blagdan Velike Gospe 15. kolovoza.

Prijatelji iz Nove Gradiške predstavili su nam marijansko svetište u Voćinu te ga istaknuli kao najbrojnije dječje hodočašće u Hrvatskoj  u  kojem se u mjesecu svibnju okupi i do šest tisuća učenika iz osnovnih škola iz cijele domovine.

Zaključili smo da su Marijanska svetišta mjesta gdje i danas mnogi hodočasnici po Marijinom zagovoru nalaze pomoć u životnim teškoćama i duhovni mir.

vjeroučiteljica Marija Šokec

objavio: Josip Ferlindeš   datum: 19. 5. 2022.