preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
 

 

Vijesti

ČUVARI TRADICIJSKIH VRSTA UKRASNOG GRMLJA

08. studenog 2023. godine učenici 8.a i 8. b razreda Osnovne škole Koprivnički Ivanec zajedno sa svojim učiteljima Petrom Balija, Brankom Stančin- Levanček i Tomislavom Novakom,  ravnateljicom Kristinom Furkes, ali  i predstavnicima projekta Uspostave regionalnog centra kompetentnosti u poljoprivredi „Arboretum Opeka“ Stjepanom Korenom i Ivanom Havaić Marković sadili su, u dvorištu matične škole, tradicijske vrste ukrasnoga grmlja.


Naime, Srednja škola Arboretum Opeka imenovana je 2018. godine Regionalnim centrom kompetentnosti (RCK) u poljoprivredi,  a u srpnju 2020. godine započela je provedba projekta Uspostave regionalnog centra kompetentnosti u poljoprivredi „Arboretum Opeka“.

Srednja škola „Arboretum Opeka“ zajedno s partnerima Srednjom školom Ludbreg i Srednjom školom Bedekovčina i ove školske godine nastavlja s promotivnim aktivnostima.

U svrhu promocije strukovnih zanimanja te informiranja o aktivnostima i programima koje provodi RCK, planirani su roditeljski sastanci, radionice za učenike i roditelje kao i radionice po terenima Varaždinske, Međimurske, Krapinsko- zagorske i Koprivničko- križevačke županije (Izrada povišenih gredica, Hoteli za kukce, Čuvajmo i sadimo tradicijske vrste ukrasnog grmlja).

Sudionicima je podijeljen promo materijal.

Od tradicijskih vrsta ukrasnog grmlja koje su predstavnici RCK Stjepan Koren i Ivana Havaić Marković posadili zajedno sa učenicima su:

Jasmin - Znanstveni naziv: Jasminum

Uzgoj jasmina

Jasmin se može saditi u vrtu te kao zelena ograda, ili pak u loncu na balkonu i terasi. Najviše mu odgovaraju blago kisela, bazična i neutralna zemljišta.

Biljka jasmin se treba obrezivati tijekom zime, kako bi u kasno proljeće ili ranu jesen bogatije cvala. Obrezuju se ocvale grančice.

 

Božikovina - Znanstveni naziv: Ilex

Božikovina je zimzelena vrsta, koja raste kao manje drvo ili grm. Može narasti do 10 m visine. Raste u brdskim šumama i parkovima. Lišće je jednostavno, naizmjenično i kožasto. Na mladim je izdancima bodljikavo nazubljeno, a na odraslim cijelog ruba. Valovitost i bodljikavost se mijenja, a može i potpuno nestati. Cvjetovi su jednospolni i dvodomni, maleni i skupljeni u cvatove žućkaste boje. Plod je otrovna crvena koštunica veličine graška. Izgleda poput bobe.

 

Jorgovan - Znanstveni naziv: Syringa

Jorgovan se može posaditi u vrtu, uz staze i okućnicu, može se koristiti i kao živa ograda. Moguće ga je saditi pojedinačno, po više primjeraka u skupinama, ili s drugim ukrasnim grmljem u vrtu.

Sadnja jorgovana obavlja se u proljeće ili jesen, a sadi se na razmaku od 1,5 do 4,5 m, ovisno o vrsti. Rupa treba biti duboka kao i korijen i duplo šira od širine korijena. Sadnja jorgovana podrazumijeva i dodavanje komposta u tlo, a nakon sadnje je potrebno dobro zaliti jorgovan.

 

Hibiskus - Znanstveni naziv: Hibiscus

Sadi se tijekom proljeća uz rubove vrta ili kao ograda. Voli sjenovita ili polusjenovita mjesta zaštićena od izravnog vjetra. Biljka mora imati dobru odvodnju vode i biti zaštićena od izravnog sunca. Biljku je tijekom ljeta potrebno zalijevati, iako može podnijeti kraće razdoblje suše.

 

Suručica - Znanstveni naziv: Spiraea

Listovi su jednostavni i obično kratko peteljkasti, a poredani su spiralno, naizmjenično. U većine vrsta lišće je kopljasto (usko ovalno) i dugo oko 2,5 do 10 centimetara. Rubovi listova

Ovisno o sorti, grmovi spirea narastu od 0,5 do 2 metra visine.

Najbolje uspijeva kad se sadi na suncu ili u laganoj sjeni. Sadnja grma u punu hladovinu rezultira usporenim rastom i smanjenjem broja i veličine cvjetanja.

 

Pavitina - Znanstveni naziv: Clematis

Biljka koja spada u penjačice s predivnim sitnim ili krupnim cvjetovima koji cvjetaju u proljeće ili ljeto ovisno o vrsti. Sadi se na sunčanom mjestu ili polusjeni odnosno na mjesto gdje će mu biti osigurano najmanje 6 sati sunčeve svjetlosti.

Orezivanje se vrši redovno svake godine poslije perioda cvjetanja, a prve cvjetove nakon sadnje će dati tek za 2 - 3 godine. Tijekom sušnog perioda zahtijeva redovito zalijevanje dok se prihranjivanje preporučuje 2 - 3 puta u sezoni.

 

Murva - Znanstveni naziv: Morus

Murva je listopadno drvo odnosno grmlje, koje raste od 5-15 metara visine. Postoje tri tipa murve koje su zastupljene u Europi, a to su crna, bijela te crvena murva. Murva ima prilično razgranatu krošnju i korijenje, s malenim plodovima veličine oko 2 cm, bijele, ljubičaste i crvene boje. Plod murve iznimno je ukusan i zdrav za čovjeka.

 

Zahvaljujemo predstavnicima RCK na sadnicama i promo materijalu kao i na cjelokupnom angažmanu.

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Kristina Furkes   datum: 17. 11. 2023.




preskoči na navigaciju