Dan ružičastih majica

Posljednje srijede u veljači obilježili smo Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day.

„Od kolijevke pa do groba, najljepše je đačko doba!“

Na žalost, ne bi se svi učenici složili sa ovim stihovima. Nasilje među djecom – vršnjačko nasilje, bilo fizičko ili verbalno, vrlo je ozbiljna tema kojoj sve češće bivamo svjedoci posredno ili neposredno.

Posljednje srijede u veljači, diljem svijeta obilježava se Dan ružičastih majica (Pink Shirt Day). Ideja o obilježavanju tog dana pojavila se 2007. godine u Kanadi, s ciljem povećanja svijesti o problemu vršnjačkog nasilja.

Naime, te je godine dječak koji je došao u svoju školu u ružičastoj majici, a u znak podrške svojoj majci oboljeloj od raka, postao žrtva nasilja. U znak podrške tom dječaku, njegovi školski kolege također su odjenuli ružičaste majice, a njihova poruka protiv nasilja uskoro je poprimila globalni karakter.

Učenici i djelatnici naše škole priključili su se ovoj inicijativi s ružičastim i bijelim majicama, a učenici nižih razreda matične škole napravili su i prikladni pano.

Nasilje među mladima uključuje širok spektar neprihvatljivog ponašanja među djecom – od nazivanja pogrdnim imenima, prijetnji, ogovaranja, ignoriranja, omalovažavanja pa sve do fizičkih sukoba.

Što učiniti ako si žrtva ili svjedok nasilja:

•    Ako te netko zlostavlja, nemoj šutjeti i trpjeti!

•    Ostani smiren i ne pokazuj strah.

•    Makni se što prije od napadača ili izazivača.

•    Nikad na nasilje ne uzvraćaj nasiljem.

•    Ako se bojiš, pozovi prijatelje da budu blizu tebe.

•    Povjeri se odrasloj osobi – nisi „tužibaba'“ ako prijaviš nasilje.

•    Upamti: nisi kriv za to što ti se događa!

•    Ne daj da te nagovore da sudjeluješ u nasilju prema drugima ni kad se radi o ruganju.

•    Kad vidiš zlostavljanje, odmah reci odraslima u koje imaš povjerenja.

•    Ako vidiš da nekoga stalno gnjave, pokaži mu da si na njegovoj strani i sprijatelji se s njim.

Bez obzira o kavom se obliku nasilja radilo, kada ga vidimo, potrebno je reagirati  i zaustaviti ga jer našu pomoć trebaju, kako dijete koje nasilje trpi, tako i dijete koje ga koristi.

objavio: Matea Križnjak   datum: 25. 2. 2016.

« Rujan 2024 »