Svjetski dan sindroma Down: Obuci rasparene čarape i izrazi solidarnost s Downovcima

Nošenjem šarenih čarapa izražava se podrška borbi osoba s Down sindromom - da se integriraju u društvo, da im se osigura mjesto u vrtiću i školi te radno mjesto.

Svjetski dan Down sindroma obilježava se 21.3., na datum koji u sebi nosi simboliku i jedinstvenost obilježja Down sindroma, a to su 3 kromosoma na 21 kromosomskom paru.

Ciljevi obilježavanja Svjetskog dana osoba s Down sindromom su buđenje svijesti i razumijevanja te međunarodna podrška kako bi se poštovala prava ljudi sa Down sindromom i poboljšao njihov položaj, a samim time i kvaliteta života. Upravo zbog toga učenici i djelatnici naše školi odlučili su obilježiti ovaj datum nošenjem različitih ili šarenih čarapa tijekom dana.

Zašto šarene ili različite čarape?

Zato što ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Ali i zato da se priča o problemima osoba s Down sindromom. Kada vas na poslu ili u školi ili na cesti upitaju: zašto nosiš šarene (različite) čarape, progovorit ćete o problemima osoba s Downom i pokazati podršku.

objavio: Matea Križnjak   datum: 21. 3. 2016.