Svjetski dan svjesnosti o autizmu

Autizam je kompleksan razvojni poremećaj čiji je specifičan uzrok još nepoznat. Autistične osobe imaju teškoće u komunikaciji i socijalnim odnosima, te se opiru svakoj promjeni navika. Njihovo ponašanje obilježava nezainteresiranost za druge, mehaničko ponavljanje pojedinih pokreta ili radnji, te neuobičajeno vezivanje za neki predmet.

Procjenjuje se da u Hrvatskoj ima oko 12.000 osoba s autizmom.Upravo se 2. travanj obilježava kao Svjetski dan svjesnosti o autizmu pa smo ga tako obilježili i u našoj školi u razrednoj nastavi u Kunovcu.

Obzirom da naš učenik Jakov ima Aspergerov sindrom koji je jedan od nekoliko poremećaja iz autističkog spektra karakteriziran poteškoćama u društvenoj interakciji i ograničenim, stereotipnim interesima i aktivnostima obilježili smo ovaj dan 3. travnja koji je ujedno i njegov rođendan.

Osnovna obilježja Aspergerovog sindroma su:

• nedostatak empatije
  • naivna, neodgovarajuća, jednostrana interakcija
  • nepostojanje sposobnosti ili smanjena sposobnost sklapanja prijateljstva
  • pedantan, repetitivni govor
  • slaba neverbalna komunikacija
  • intenzivna zaokupljenost određenim temama
  • nespretni i loše koordinirani pokreti i neobičan tjelesni stav

Sve to našeg Jakova čini posebnim i upravo zbog njega smo svi bolje osobe koje se trude njegov život učiniti boljim kao što on čini naš.

Svi učenici su dobili plave balone jer je plava boja boja autizma te su na sebi nosili i znak svjesnosti o autizmu.

Jakovova sestra Magdalena napisala je i sastavak o svom bratu koji nas je sve dirnuo.

objavio: Ivana Capek   datum: 4. 4. 2017.

« Rujan 2024 »