Naš posjet Hrvatskom saboru

Dana 24. siječnja 2019. godine učenici Osnovne škole Koprivnički Ivanec, u suradnji s Udrugom osoba s invaliditetom „Bolje sutra“ grada Koprivnice, posjetili su Hrvatski sabor.

Učenici naše škole već niz godina sudjeluju u online kviz natjecanju „Koliko poznaješ Hrvatski sabor“ koji organizira AZOO. Na tim natjecanjima redovito postižu zapažene rezultate te su najbolji predstavnici naše županije. Zbog toga je Marija Mraz, predsjednica Udruge osoba s invaliditetom „Bolje sutra“ grada Koprivnice, u suradnji sa Školom, organizirala posjet Saboru te tako omogućila našim učenicima da konačno uživo vide zgradu Sabora, u kojoj se donose odluke koje se tiču svih građana Republike Hrvatske, te saborske zastupnike koje viđaju samo na televiziji.

S našim učenicima i njihovim učiteljicama, Sabor su posjetili i članovi i volonteri Udruge „Bolje sutra“. Tako su djeca vidjela i s kakvim poteškoćama se susreću osobe s invaliditetom kada putuju javnim prijevozom i žele posjetiti neku instituciju ili pak turistički sadržaj. Bio je to doista građanski odgoj na djelu.

Primila nas je saborska zastupnica Ljubica Lukačić, koja u Saboru zastupa interese osoba s invaliditetom, jer je i sama u invalidskim kolicima. Razgovarali smo i sa zastupnikom Željkom Lenartom. Učenici i članovi Udruge su za njih pripremili nekoliko pitanja, a zanimljivo je  bilo to što su, kao članovi pozicije i opozicije, na mnoga pitanja imali vrlo različite odgovore te suprotstavljena mišljenja. Tako smo i van sabornice vidjeli i čuli puno replika.

Prisustvovali smo i zasjedanju Hrvatskog sabora, koje smo gledali s galerije za posjetitelje, a pritom nas je pozdravio i sam predsjednik Hrvatskog sabora, Gordan Jandroković.

Nakon obilaska zgrade Sabora, okrijepili smo se u McDonaldsu u Zagrebu te u Choco baru socijalnog poduzeća Hedona u Križevcima, koji je pokrenula Udruga osoba s invaliditetom u Križevcima.

Puni dojmova, učenici su se sretni i zadovoljni vratili kućama, a znanja i građanske kompetencije koje su stekli na ovom putovanju sigurno će trajno ostati prisutni u njihovim životima.

Učiteljica: Branka Stančin Levanček

objavio: Matea Križnjak   datum: 28. 1. 2019.